Respuesta :

Answer:

1mole of Argon contains 6.022x10^23atoms

3moles will contain

3x6.022x10^23atoms

1 atoms of Argon contains 18electrons

3x6.022x10^23atoms will contain...

3x6.022x10^23 x 18electrons

= 3.252x10^25electrons

Note:In a Neutral Argon... No of Electrons and Protons(positive charge) are the same

From Charge Quantization Principle

Q=ne

n=3.252x10^25protons

e=1.6x10^-19C

Q=3.252x10^25 x 1.6x10^-19

Q=5.2x10^6C

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico