Answer:
C. $9,000
Explanation:
Cost of Inventory to Como company = $120,000 * 45%
Cost of Inventory to Como company = $54,000
Book value of Inventory attributable to Como company = $100,000 * 45%
Book value of Inventory attributable to Como company = $45,000
Excess of cost over book value which is written off in 20X1 is:
= Cost - Book value
= $54,000 - $45,000
= $9,000