Answer: 33.6 m/s
Explanation:
Given
The initial mass of the object is [tex]6\ kg[/tex]
It breaks into two fragments of 3.5 and 2.5 kg
3.5 kg part moves at 24 m/s towards left
Suppose 2.5 kg part moves with a speed of v towards the right
As the center of mass is at rest before the collision, it continues to remain at rest after the collision.
[tex]\therefore 6\times 0=3.5\times 24-2.5\times v\\\Rightarrow 3.5\times 24=2.5\times v\\\\\Rightarrow v=33.6\ m/s[/tex]
Therefore, the velocity of 2.5 kg mass is 33.6 m/s towards right.