Answer:
$207.06 million
Explanation:
First and foremost, it should be borne in mind that the price of a zero-coupon bond is the present value of its face value since the bond does not pay any coupons over its tenor as shown thus:
PV of bonds=FV/(1+i)^n
PV of bonds=amount required=$111 million
FV=face value=the unknown
i=semiannual yield = 4.2%/2=2.1%
n=number of semiannual periods in 15 years=15*2=30
$111=FV/(1+2.1%)^30
FV=$111*(1+2.1%)^30
FV=$207.06 million