Answer:
At a 5% significance level we reject the Null hypothesis [tex]H_0[/tex]
Step-by-step explanation:
From the question we are told that:
Distance [tex]d= 100[/tex]
Mean [tex]\mu=9.6[/tex]
Sample size [tex]n=16[/tex]
Sample mean [tex]\=x=9.7[/tex]
Standard deviation [tex]\sigma= 0.1[/tex]
significance level [tex]\alpha=5%=>0.05[/tex]
Generally the Hypothesis is mathematically given by
[tex]H_0=\mu=9.6[/tex]
[tex]H_a=\mu=9.6[/tex]
Generally the equation for t test statistics is mathematically given by
[tex]t=\frac{\=x-\mu}{\frac{\sigma}{\sqrt{n} } }[/tex]
[tex]t=\frac{9.7-9.6}{\frac{0.1}{\sqrt{16} } }[/tex]
[tex]t=4[/tex]
Therefore P-Value from table
[tex]P-Value=0.000[/tex]
[tex]\alpha>P-value[/tex]
Therefore
At a 5% significance level we reject the Null hypothesis [tex]H_0[/tex]