Ignacia is comparing prices on pineapple juice. Brand A sells 24 oz. for $2.64. Brand B sells 36 oz. for $3.60. Brand C sells 12 oz. for $1.68. Brand D sells 100 oz. for $10.50. Which brand offers the best price per oz.?

Respuesta :

Answer:

I think A or D but i'm stuck on D

Step-by-step explanation:

Answer:

D because if you multiply all the other brands to get a 100oz they are more expensive/ high than D.

ACCESS MORE