buieshamaya01 buieshamaya01
  • 18-05-2021
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate in cost per pound?
A 5 lb bag of apples cost 10$.

Respuesta :

Brainlynerd41
Brainlynerd41 Brainlynerd41
  • 18-05-2021

Answer: 2$ a pound

Step-by-step explanation:

10$ divided by 5lb = 2$ a pound

Answer Link

Otras preguntas

Russia became a _____________ when the Bolsheviks forced Czar Nicholas the II out. a. Republic b. Monarchy c. Socialist country d. none of the above
a garden snail moves 1/6 foot in 1/3 hour whats the unit rate
1/6 x 3/5= what is the answer
Identify one way that the US job market changed after World War II?
Find an equivalent expression for each expression by simplifying. (3x - 5y) + 7y
Summarizing How did the Continental Army fare in the early battles of the war?
Round 4.051 to the nearest hundredth
An airplane travels 520 miles in 1.3 hours. What is its speed in miles per hour ?
the thar desert, Ganges river and Deccan plateau are all geographic features o
how do you describe an organ