The moon is 2.4 x 10^5 miles from earth. Assume the speed of the fastest spacecraft is 3.6 x 10^4 miles per hour. How many hours would it take this spacecraft to fly to the moon from earth

Respuesta :

Answer:

t = 6.67 seconds

Step-by-step explanation:

Given that,

The distance of Moon from Earth, [tex]d=2.4\times 10^5\ miles[/tex]

The speed of the spacecraft, [tex]v=3.6\times 10^4\ miles/hour[/tex]

We need to find the time it take this spacecraft to fly to the moon from earth. Let the time is t.

We know that,

Speed = distance/time

[tex]t=\dfrac{d}{v}\\\\t=\dfrac{2.4\times 10^5}{3.6\times 10^4}\\\\t=6.67\ s[/tex]

So, the required time is equal to 6.67 seconds.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico