I need some help finding the volume of a sphere with a diameter of 18.6cm. The website says the answer I got from my calculator was wrong! Help would be greatly appreciated!

Answer:
V ≈ 3367.6 cm³
Step-by-step explanation:
The volume (V) of a sphere is calculated as
V = [tex]\frac{4}{3}[/tex] πr³ ( r is the radius )
Here D = 18.6 , then r = 18.6 ÷ 2 = 9.3 , so
V = [tex]\frac{4}{3}[/tex] × 3.14 × 9.3³
= [tex]\frac{4}{3}[/tex] × 3.14 × 804.357
= [tex]\frac{4(3.14)(804.357)}{3}[/tex]
≈ 3367.6 cm³ ( to the nearest tenth )