Respuesta :

Answer:

[tex]\boxed {\boxed {\sf A. \ 36 \ m}}[/tex]

Explanation:

The distance an object travels is the product of its speed and time.

[tex]d=s \times t[/tex]

The object's speed is 12 meters per second and the time is 3 seconds.

  • s= 12 m/s
  • t= 3 s

Substitute the values into the formula.

[tex]d= 12 \ m/s \times 3 \ s[/tex]

Multiply. Note that the units of seconds will cancel, so we are left with meters as our units.

[tex]d= 12 \ m * 3[/tex]

[tex]d= 36 \ m[/tex]

The object travels a distance of 36 meters and choice A is correct.

ACCESS MORE
EDU ACCESS