Respuesta :

Answer:

The correct answer is choice C.

Step-by-step explanation:

If you were to input the weight in ounces of each data set into all of the answers, you'll find that only option C meets the requirement. If the weight in ounces is 12, 12 * 600 = 7,200, which is the same as the cost in dollars of that set. If the weight in ounces is 22, 22 * 600 = 13,200, which is the same as the cost in dollars of that set. If the weight in ounces is 32, 32 * 600 = 19,200, which does equal the same as the cost in dollars of that set. So the correct answer is choice C.

msm555

Answer:

Solution given:

12 Ouches =$7200

per Ouches =$7200/6=$600

So

the required equation for the cost of any weight of gold is:

C.

600W=C is a required equation.

ACCESS MORE