At the aquarium, posters of sharks cost $2 and posters of jellyfish cost $6. Mr. Benson spent $64 to buy 12 posters. How many of each type of poster did Mr. Benson buy?

Respuesta :

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Step 1: Add the cost of the posters together

Shark: 1 = $2

Jellyfish: 1 = $6

2 + 6 = 8

Step 2: Divide the result by the total amount Mr. Benson spent

64 ÷ 8

[tex]= \frac{64}{8}[/tex]

[tex]= 8[/tex]

Therefore, Mr. Benson bought 8 of each type of poster.

ACCESS MORE