cbw4sycv44 cbw4sycv44
  • 17-05-2021
  • Mathematics
contestada


1) A museum charges different rates for adults and students. Adult
tickets are $14.50 and student tickets are $8.00. Ms Olivis class went
to the museum last week and spent $232.50 on 25 tickets. How
many students and how many adults went to the museum?

Respuesta :

ducatkayden0 ducatkayden0
  • 21-05-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how to Round 19.82549
A video lasts 6.44 minutes about how long does the video last, rounded to the nearest minute.
Railroads not only led to an increase in the ability to transport raw materials, but they also led to a(n)
In "Kaddo's Wall," what does the wall symbolize to Kaddo? a. love b. superiority c. trust d. shame
A parking lot covers 32,420 square feet. What is its area to the nearest thousand feet? Explain how you round the number.
Factorise: 15x-10 expand: x(x+2)
Which digits can replace the blank to make a true statement? 6,456<6,__12<6,788 A. 5,6 B. 4,56 C. 5,6,7 D. 4,5,6,7
The independent variable is the only factor that a scientist
We were told in biology class that Canadian geese migrate yearly. Which word is the adverb?
theo's mom bought an eight -pack of juice boxes at the store for $4. find the unit rate for the juice boxes. (example 4 ) __________