Explanation:
1. Given,
Diameter of the round pan = 8in
Radius of the round pan = 8/2 = 4in
Height of the round pan = 2in
Therefore,
Volume of the round pan
[tex]\pi {r}^{2} h[/tex]
[tex] = 3.14 \times 4in \times 4in \times 2in[/tex]
[tex] = 100.48 {in}^{3} [/tex]
When rounded to nearest tenth,
[tex] = 100.5 {in}^{3} (ans)[/tex]
2. Given,
Dimensions of the rectangular pan = 12in, 8in, 2in
Therefore,
Volume of the rectangular pan = breadth × height × length
= 12in × 8in × 2in
[tex] = 192 {in}^{3} [/tex]
When rounded to nearest tenth,
[tex] = 192.00 {in}^{3} [/tex]
[tex] = 192.0 \: or \: 192 {in}^{3} [/tex]
3. Volume of round pan
[tex] = {100.5in}^{3} [/tex]
Volume of Rectangular pan
[tex] = 192 {in}^{3} [/tex]
Hence,
Their difference of volume will be ,
[tex] = (192 - 100.5) {in}^{3} [/tex]
[tex] = 91.5 {in}^{3} (ans)[/tex]
4. In this case we must know either the mass of the cake or its volume.
Given the case that we know the mass of the cake, it would be:
price = x * 0.2
where x is the mass of the cake in ounces, that is to say if for example a cake has a mass of 10 ounces, it would be:
price = 10 * 0.2 = 2
which means that each cake costs $ 2
Given the case of the volume, we must first multiply the density by this volume in order to calculate the mass and finally the price.
price = x * 0.454 * 0.2
where x is the volume of the cake in cubic inches, if for example the volume is 10 cubic inches it would be:
price = 10 * 0.454 * 0.2 = 0.908
which means that each cake costs $ 0.9