Please help I cant fail this math test thank you I appreciate it




9. Bahama Bucks sells ice for $2.89 per
bag. Which equation best represents y,
the total cost of x bags of ice?
A y = 2.89 + x
C X = 2.89 + y
B X = 2.89y
D y = 2.89x