voidtheartist
voidtheartist voidtheartist
  • 16-05-2021
  • Mathematics
contestada

ryan buys 61.5 ounces of lemonade for $24.60 find the unit price

Respuesta :

masonmcclain132 masonmcclain132
  • 16-05-2021

Answer:

the unit price on is $2.50

Step-by-step explanation:

61.5÷24.60

Answer Link
abiolataiwo2015
abiolataiwo2015 abiolataiwo2015
  • 21-04-2022

Assuming Ryan buys 61.5 ounces of lemonade for $24.60. The unit price is: $0.4.

Unit price

Using this formula

Unit pice=Cost price/ Ounces of lemonade

Where:

Cost price=$24.60

Ounces of lemonade=6.15 ounces

Let plug in the formula

Unit price=$24.60/6.15

Unit price=$0.4

Therefore the unit price is: $0.4.

Learn more about unit price here:https://brainly.com/question/14125148

Answer Link

Otras preguntas

A major issue facing many states is whether to legalize casino gambling. Suppose the governor of one state believes that more than 55% of the state's registered
A bank has historically found that the average monthly charges in recent years on its credit card were $1,350. With an improving economy, they suspect that this
Two glass marbles (1 and 2), each supported by a nylon thread, are rubbed against a piece of silk and then are placed near a third glass marble (3), also suppor
How is the effect of force the same for a wedge and a pulley
4 (5х + 3) - 9x = 11х +. A. 12 B- -12 C- -3
Which value is equivalent to the expression 2^3 + 3^4? A) 18 B) 72 C) 78 D) 89
The $890. selling price for an electric guitar is $120 less than twice the cost Find the cost of the guitar.
what is the answer to this screen shot
Help me; make a text explanation
Compare impact of energy on way of life