49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

what is the comparative and superlative of many, lazy, smooth, and rough
could you tell me what is a mutagen?
Complete the following statements by writing the missing word (s). 16. If two lines intersect, then their intersection is exactly ________________. 17. ________
What Is a Seismometer?
determine the most precise name of the quadrilateral ABCD from the information given. for #13 & #14
what is air pressure?
Aside absorbing water and nutrients, what other functions do the roots serve?
what is the definition of sin
determine the most precise name of the quadrilateral ABCD from the information given. for #13 & #14
1. What are the next three terms in the sequence?-1 ,9 ,19 ,29 . . .A. 38, 37, 32B. 40, 51, 62C. 39, 49 , 59D. 38, 47, 562. What are the next three terms of the