krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

The first thing to do when summarizing an article is to ________
a car that originally cost $24,000 is marked down by twenty percent.how much will it now cost to buy the car? please tell me how you got the answer. thanks!
what's the relationship between 0.5 and 0.05
in the late 1800s, the first state government reform legislation regarding railroad practices addressed
lucas compares the portrayal of the colonists in the declaration of independence to?A. enemies in a thriller B. antagonists in a novelC. victims in a dramaD. un
what is 5/20 as in a percent
How many times does a dragonfly's wing beat per minute
948÷ 10 to the 3rd power
When slavery was abolished?
123,499 round it to place value of underlined digit 3