Seudónimo Seudónimo
  • 30-11-2016
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38 which is the better buy

Respuesta :

bhtaylor
bhtaylor bhtaylor
  • 30-11-2016
The 8 pound bag is better.
Divide the price by the weight, and you get the price per pound, which you can compare directly. 
8 pound: 7.40/8 = $0.93 per pound
4 pound: 5.38/4 = $1.35 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Match each word with the phrase that best defines it. repatriation sanctions mandate undermine pact punishment imposed on a country for breaking international l
According to the following screening criteria, how many public companies are there in the United States and Canada with a market capitalization of over CAD 500M
write a debate on the motion 'is school important'​
IUPAC NAME OF CH3CH​​2CH(CH​​3)CH2CH(C3H​​​7)-CH3?​​​
Looking for a quote in animal farm that directly proves Napoleon was jealous of Snowball
Describe the reasoning behind using phosphorus and boron in conjunction with one another.
The table shows the height of water in a pool as it is being filled. A table showing Height of Water in a Pool with two columns and six rows. The first column,
A fully charged new battery will have a low conductance reading.
Differentiate between economic activities and commercial activities?
What is the pH of a solution with a POH of 8.35?