A stainless steel ball (=8055 kg/m3, Cp= 480 J/kgK) of diameter D =15 cm is removed from theoven at a uniform temperature of 350oC. The ball is then subjectedto the flow of air at 1 atm pressure and 30oC with a velocityof 6 m/s. The surface temperature of the ball eventuallydrops to 250oC. Determine the average convection heat transfercoefficient during this cooling process and estimate howlong this process has taken.

Respuesta :

Answer:

i) 25.04 W/m^2 .k

ii) 23.82 minutes = 1429.2 secs

Explanation:

Given data:

Diameter of steel ball = 15 cm

uniform temperature = 350°C

p = 8055 kg/m^3

Cp = 480 J/kg.k

surface temp of ball drops to  250°C

average surface temperature = ( 350 + 250 ) / 2 = 300°C

i) Determine the average convection heat transfer coefficient during the cooling process

Note : Obtain the properties of air at 1 atm at average film temp of 30°C from the table  " properties of air "  contained in your textbook

average convection heat transfer coefficient = 25.04 W/m^2 .k

ii) Determine how long this process has taken

Time taken by the process = 23.82 minutes = 1429.2 seconds

Δt = Qtotal / Qavg = 683232 / 477.92 = 1429.59 secs

attached below is the detailed solution of the given question

Ver imagen batolisis
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico