8.
Determine the focal length of a diverging lens that produces an image that is 12.9 cm from the lens
(and on the object's side) when the object is 32.4 cm from the lens.

Respuesta :

Answer:

=-21.43

Explanation:

::::::::::::::::::

We have that the focal length is

[tex]f=19.058[/tex]

From the Question we are told that

image distance [tex]v=12.9[/tex]

object distance [tex]u=32.4[/tex]

Generally the equation for focal length   is mathematically given as

[tex]\frac{1}{f}=\frac{1}{v}-\frac{1}{u}\\\\\frac{1}{f}=\frac{1}{12}-\frac{1}{32.4}[/tex]

[tex]f=19.058[/tex]

For more information on this visit

https://brainly.com/question/16188698

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico