Respuesta :
Given:
6 girls
4 boys
Probability of 1 girl being chosen: 1/6
Probability of 1 boy being chosen: 1/4
Probability of another boy being chosen: 1/3
1/6 = 0.17 x 100% = 17%
1/4 = 0.25 x 100% = 25%
1/3 = 0.33 x 100% = 33%
17% + 25% + 33% = 75%
The probability that exactly one girl and two boys will receive awards is 75%.
6 girls
4 boys
Probability of 1 girl being chosen: 1/6
Probability of 1 boy being chosen: 1/4
Probability of another boy being chosen: 1/3
1/6 = 0.17 x 100% = 17%
1/4 = 0.25 x 100% = 25%
1/3 = 0.33 x 100% = 33%
17% + 25% + 33% = 75%
The probability that exactly one girl and two boys will receive awards is 75%.
The probability that exactly one girl and two boys will receive awards is 75%.
What is probability?
Probability is defined as the ratio of the number of favourable outcomes to the total number of outcomes in other words the probability is the number that shows the happening of the event.
Given that there are:-
6 girls
4 boys
Probability of 1 girl being chosen: 1/6
Probability of 1 boy being chosen: 1/4
Probability of another boy being chosen: 1/3
1/6 = 0.17 x 100% = 17%
1/4 = 0.25 x 100% = 25%
1/3 = 0.33 x 100% = 33%
17% + 25% + 33% = 75%
Therefore the probability that exactly one girl and two boys will receive awards is 75%.
To know more about probability follow
https://brainly.com/question/24756209
#SPJ2