During an economic downturn, 11 companies were sampled and asked whether they were planning to increase their workforce. Only 2 of the 11 companies were planning to increase their workforce. Use the small-sample method to construct an 80% confidence interval for the proportion of companies that are planning to increase their workforce. Round the answers to at least three decimal places.

An 80% confidence interval for the proportion of companies that are planning to increase their workforce is _______ < p< ________

Respuesta :

Answer:

An 80% confidence interval for the proportion of companies that are planning to increase their workforce is 0.033 < p < 0.331.

Step-by-step explanation:

In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of [tex]\pi[/tex], and a confidence level of [tex]1-\alpha[/tex], we have the following confidence interval of proportions.

[tex]\pi \pm z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]

In which

z is the zscore that has a pvalue of [tex]1 - \frac{\alpha}{2}[/tex].

Only 2 of the 11 companies were planning to increase their workforce

This means that [tex]n = 11, \pi = \frac{2}{11} = 0.182[/tex]

80% confidence level

So [tex]\alpha = 0.2[/tex], z is the value of Z that has a pvalue of [tex]1 - \frac{0.2}{2} = 0.9[/tex], so [tex]Z = 1.28[/tex].

The lower limit of this interval is:

[tex]\pi - z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}} = 0.182 - 1.28\sqrt{\frac{0.182*0.818}{11}} = 0.033[/tex]

The upper limit of this interval is:

[tex]\pi + z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}} = 0.182 + 1.28\sqrt{\frac{0.182*0.818}{11}} = 0.331[/tex]

An 80% confidence interval for the proportion of companies that are planning to increase their workforce is 0.033 < p < 0.331.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico