Respuesta :

Answer:

V≈2143.03cm³

Step-by-step explanation:

Ver imagen aroojumair2005

The volume of the sphere is 2143.57 cm³.

What is the surface area of the sphere?

A = 4 × π × r², where 'r' is the radius of the sphere.

What is the volume of the sphere?

V = (4/3) × π × r³

For given example,

a surface area of the sphere is 803.84 cm^2.

⇒ A = 803.84 cm²

Using the formula of the surface area of the sphere,

⇒ 4πr² = 803.84

⇒ r² = 64

⇒ r = 8 cm

Using the formula of the volume of the sphere,

⇒ V = (4/3) × π × r³

⇒ V = (4/3) × 3.14 × 8³

⇒ V = 2143.57 cm³

Therefore, the volume of the sphere is 2143.57 cm³.

Learn more about sphere here:

https://brainly.com/question/9994313

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico