Respuesta :

given the diameter of the circular flower bed is 23m.

therefore radius of the flower bed=23/2

=11.5m

area of the flower bed=πr²

=3.14×10×10

=314m²

if the path is all around the flower bed and it's width is 3m, then the radius of the flower bed along with the path will be = 10+3

=13m

therefore it's area=πr²

=3.14×13×13

= 530.66m²

ACCESS MORE
EDU ACCESS