Respuesta :

18 900 / 5.6 = 3375 watt hours per day
mols
The answer is 3,600.

There's 24 hours in a day and therefore 120 in 5, add 6 gives you 126.

18900/126=150

So 150 kWh used every hour,

150x24= 3600.

So 3600 kWh used every day.

Hope this helps :)
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico