Answer:
4.90 g
Explanation:
Given that:
volume of t-pentyl alcohol = 5 mL
the standard density of t-pentyl alcohol = 0.805 g/mL
Recall that:
density = mass(in wt) /volume
mass = density × volume
mass = 0.805 g/mL × 5 mL
mass = 4.03 g
Volume of HCl used = 12 mL
The reaction for this equation is shown in the image attached below.
From the reaction,
88.15 g of t-pentyl alcohol reacts with concentrated HCl to yield 106.59 g pf t-pentyl chloride.
4.03 g of t-pentyl alcohol forms,
[tex]= \dfrac{106.59 \ g \times 4.03 \ g}{88.15 \ g}[/tex] of t-pentyl chloride.
Therefore,
Theoretical yield of t-pentyl chloride = 4.90 g