Answer: The pressure is 2.14 atm if the gas was heated to 373 K and the volume decreased to 1.90 L.
Explanation:
Given: [tex]V_{1} = 2.50 L[/tex], [tex]P_{1} = 1.34 atm[/tex], [tex]T_{1} = 308 K[/tex]
[tex]P_{2} = ?[/tex] , [tex]V_{2} = 1.90 L[/tex], [tex]T_{1} = 373 K[/tex]
Formula used to calculate the final pressure is as follows.
[tex]\frac{P_{1}V_{1}}{T_{1}} = \frac{P_{2}V_{2}}{T_{2}}[/tex]
Substitute the values into above formula as follows.
[tex]\frac{P_{1}V_{1}}{T_{1}} = \frac{P_{2}V_{2}}{T_{2}}\\\frac{1.34 atm \times 2.50 L}{308 K} = \frac{P_{2} \times 1.90 L}{373 K}\\P_{2} = \frac{1.34 atm \times 2.50 L \times 373}{308 K \times 1.90 L}\\= 2.14 atm[/tex]
Thus, we can conclude that the pressure is 2.14 atm if the gas was heated to 373 K and the volume decreased to 1.90 L.