Respuesta :

Answer:

The right answer is "0.17 M".

Explanation:

The given values are:

Volume,

V₁ = 250 mL

V₂ = 750 mL

Molarity,

M₁ = 0.50 M

M₂ = ?

As we know,

⇒  [tex]M_1 V_1=M_2 V_2[/tex]

or,

⇒  [tex]M_2=\frac{M_1 V_1}{V_2}[/tex]

On substituting the values, we get

⇒        [tex]=\frac{0.50\times 250}{750}[/tex]

⇒        [tex]=\frac{125}{750}[/tex]

⇒        [tex]=0.17 \ M[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico