Respuesta :

Answer:

The pressure of the gas would be 3.06 atm

Explanation:

Amonton's law states that the pressure is directly proportional to the absolute temperature of a gas under constant volume. The equation is:

P1 / T1 = P2 / T2

Where P1 is the initial pressure = 3.16atm

T1 is initial absolute temperature = 273.15 + 32.2°C = 305.35K

P2 is our incognite

And T2 is = 273.15 + 22.9°C = 296.05K

Replacing:

3.16atm / 305.35K = P2 / 296.05K

3.06 atm = P2

The pressure of the gas would be 3.06 atm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico