justinarce5543 justinarce5543
  • 30-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mind says Paint cost $29.95 per gallon nikki needs 3,6 gallons to complete the paint project please tell me the answer

Respuesta :

nuuk nuuk
  • 01-05-2021

Answer: [tex]\$107.82[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

The cost of paint is [tex]\$29.95\text{per gallon}[/tex]

Nikki need [tex]3.6[/tex] gallons of paint

So, the cost of the paint is the product of the rate and volume of paint

Put the values

[tex]\Rightarrow 3.6\times 29.95=\$107.82[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Tickets for the school play cost $4 for students and $7 for adults. For one performance, 146 tickets were sold for $779. How many tickets were for adults and ho
Whats the value of z
Can somebody please help me please please please asap?
Story which relates the events of your life from past, present and future
10) y-5=-5/3(x+3) A) x-2y = 2 C) 3x - 2y=0 B) 5x + 3y - 0 D) 3x +2y=0
How Geoscience Processes have changed Earth's surface at varying time and spatial scales. Please help ASAP!
Due to the consequences of the changes in the eyes, most middle adults __________ by the time they reach __________ years of age.
cual fue el papel del ser humano en el terreno del arte Ayudaaaa por favor
list 6 mental health illnesses i already got depression, bipolar, anxiety, schizophrenia i need 2 more
explain 4 resources under the operating system control​