Determine the slopes and deflections at points B and C for the beam shown below by the moment-area method. E=constant=70Gpa I=500 (10^6)mm^4

Respuesta :

Answer:

hello your question is incomplete attached below is the complete question

answer :

Slopes : B = 180 mm , C = 373 mm

Deflection: B = 0.0514 rad ,  C = 0.077 rad

Explanation:

Given data :

I = 500(10^6) mm^4

E = 70 GPa

The M / EI  diagram is attached below

Deflection angle at B

∅B = ∅BA = [ 150 (6) + 1/2 (300)*6 ] / EI

                 = 1800 / ( 500 * 70 ) = 0.0514 rad

slope at B

ΔB = ΔBA = [ 150(6)*3 + 1/2 (300)*6*4 ] / EI

                 = 6300 / ( 500 * 70 ) = 0.18 m = 180 mm

Deflection angle at C

∅C = ∅CA = [ 1800 + 300*3 ] / EI

                 = 2700 / ( 500 * 70 )

                 = 2700 / 35000 = 0.077 rad

Slope at C

ΔC = [ 150 * 6 * 6 + 1/2 (800)*6*7 + 300(3) *1.5 ]

     = 13050 / 35000 = 373 mm

Ver imagen batolisis
Ver imagen batolisis
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico