taymaa
contestada

calculate the number of moles of magnesium presented in a banana knowing that the one banana contains 422mg=0.422g of Mg and the atomic symbol of Mg is Mg_24​

Respuesta :

n (moles) = m (mass in grams) / M (molar mass)

the molar mass of magnesium is 24.31

so n = 0.422 / 24.31
which = 0.0174 mol
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico