Respuesta :

Answer:

6.0cm

Explanation:

Given

focal length = 15.0cm

object distance = 10.0cm

Required

Image distance v

Using the formula

1/f = 1/u + 1/v

1/15 = 1/10+1/v

1/v = 1/15 + 1/10

1/v = 2+3/30

1/v = 5/30

v = 30/5

v = 6.0cm

Hence the image distance is 6.0cm

Answer:

6.0 (2 sig figs)

Explanation:

Is it General Physics? I had it and passed the Final Exam with an A in the beginning of July!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico