PLEASE HELP ASAP THANK YOUUUU

Answer:
972π m³
Step-by-step explanation:
given
in a sphere
radius (r) = 9 m
Volume (V ) = ?
so we know
The formula for the volume of a sphere is V = 4/3 πr³.
now
V = 4/ 3 * π * 9³
V = 972π m³
hope it helps :)
Answer:
972pi
Step-by-step explanation:
4/3(pi)r^3
4/3(pi)(9)^3
972(pi)
hope this helps!