mathhelpmaddie
mathhelpmaddie mathhelpmaddie
  • 30-04-2021
  • Mathematics
contestada

Write the expression for this problem:
The pizza place sold 1 pizza for 8$ and it costs 0,25$ per garnish.

Respuesta :

wint3rthewolf
wint3rthewolf wint3rthewolf
  • 30-04-2021

Answer:

8 + 0.25g

Step-by-step explanation:

(g is the variable for garnish)

Answer Link

Otras preguntas

When we compare different things they could have similarities as well as differences Which aspects do we use to compare them the most?
If x = 4 and y = 6, then what is xy + y
PRESENT PERFECT OR PAST TENSE******Granny .....(go) to see the doctor last week.2. Mr Ronaldo.... (drive ) to Rome five times this year.( you / meet) Cousin Ann
The figure is mad up of two shapes? A semicircle and a rectangle What is the exact perimeter of the figure?
If 18.06 grams of CO2 are produced how many moles of FeC2O4 will also be produced
ASAP!!! I need help on this question!
What is the equation of the sequence -2,-8,-32,-128
What were conditions like in Europe during the 800s
Quilting Company assigns overhead on the basis of machine hours. Cutting Department machine hours $4,800 Stitching Department machine hours $8,000 Overhead Rate
the amount of sales tax varies directly with the cost of the purchase if the sales tax is 2.40 on a purchase of 40.00 what would be the sales tax on a purchase