Respuesta :

Answer:

F = 600 N

Explanation:

The second law is F = m * a

The mass (m) is in kg = 120

The acceleration in in m/s^2 = 5

The force is in Newtons.

m and a do not require any conversions. They are in the correct units.

F = 120 * 5

F = 600 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico