Respuesta :

Answer:

The oil needed is 0.51.

Step-by-step explanation:

Since you know that the gas to oil ratio is 50:1 and you have to find the oil needed for 25.5L of gas, you can write the numbers in the ratio as a fraction and let's consider that x is the amount of oil needed:

[tex]\frac{50}{1} = \frac{25.5}{x}[/tex]

Now, you have to solve this using cross multiplication:

50*x=25.5*1

50x=25.5

Finally, your have to isolate the variable x:

x=25.5/50

x=0.51

According to this, the answer is that the oil needed is 0.51.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico