Respuesta :

Answer:

[tex]v=4468.8m^{3}[/tex]

[tex]h=17.1[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]B=28^{2}[/tex]

[tex]B=784[/tex]

[tex]h=\sqrt{(22.1)^{2} -(14)^{2} } \\[/tex]

[tex]h=17.1[/tex]

[tex]v=1/3Bh[/tex]

[tex]1/3(784)(17.1)[/tex]

[tex]v=4468.8m^{3}[/tex]

[tex]-----------[/tex]

hope it helps..

have a great day!!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico