What is the height of the building? need help ASAP!

Answer:
178.2 ft
Step-by-step explanation:
[tex] \sin(60) = \frac{x}{200} \\ \frac{ \sqrt{3} }{2} = \frac{x}{200} \\ x = 100 \times \sqrt{3}[/tex]
So,
[tex]h = 5 + x = 5 + 100 \times \sqrt{3} = 178.2[/tex]