A tractor travels at an average speed of 36km/hr for 10 sec.calculate the distance the tractor covers in 10 sec​

Respuesta :

Answer:

.1km

Step-by-step explanation:

The tractor can move .01 km in a second so 10 times .01 is .1

so the tractor can move .1km every 10 seconds

1 hour = 3600 seconds

10 seconds is 10/3600 = 1/360 of an hour

36 km per hour x 1/360 of an hour = 0.1 km (100 meters)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico