Respuesta :

Answer: B. 183 cm^3

V = pi r^2 h/3

V = pi (5^2) (7/3)

V = pi (25) (2.33)

V = 183

Answer:

B.183 [tex]cm^{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

Volume of cone is [tex]V=\pi r^{2} \frac{h}{3}[/tex]

where h=7 and r=5 (because r=d/2, where d=10)

V=[tex]5^{2}\frac{7}{3}\pi[/tex]

V=25·[tex]\frac{7}{3} \pi[/tex]

V=175/3[tex]\pi[/tex]

V=183.2595715 or 183 [tex]cm^{3}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico