Respuesta :

Answer:

The mass of iron needed to react with the oxygen is 70 g.

Explanation:

The balanced chemical reaction between iron and oxygen is given as;

4Fe    +  3O₂    ---------->    2Fe₂O₃

Molecular mass of 3O₂:  3(16 x 2) = 96 g

Molecular mass of 4Fe: 4(56) = 224 g

96 g   of  O₂  ---requires--------> 224 g of Fe

30 g of O₂ -------requires--------->?  Fe

=   (30 x 224) / 96

= 70 g

Therefore, the mass of iron needed to react with the oxygen is 70 g.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico