Answer:
Time taken by Mr. smith = 4.80 hour (Approx.)
Explanation:
Given:
Distance travel by Mr. smith = 523 kilometer
Average speed of Mr. smith = 109 km/hr
Find;
Time taken by Mr. smith
Computation:
Time taken = Distance cover / Speed
Time taken by Mr. smith = Distance travel by Mr. smith / Average speed of Mr.
smith
Time taken by Mr. smith = 523 / 109
Time taken by Mr. smith = 4.798 hr
Time taken by Mr. smith = 4.80 hour (Approx.)