contestada

A schoolbus accelerates to 65 mph and enters the freeway. It travels for 2.3 hours at that speed while on the freeway. What's the distance travelled on the freeway?​

Respuesta :

Answer:

The distance travelled on the freeway is 149.5 miles.

Explanation:

The school bus travels on the freeway at constant speed. According to the statement, we need to calculate the distance travelled by the vehicle by means of the following formula:

[tex]x = v\cdot t[/tex] (1)

Where:

[tex]x[/tex] - Traveled distance, in miles.

[tex]v[/tex] - Speed, in miles per hour.

[tex]t[/tex] - Time, in hours.

If we know that [tex]v = 65\,\frac{mi}{h}[/tex] and [tex]t = 2.3\,h[/tex], then the distance travelled by the school bus is:

[tex]x = v\cdot t[/tex]

[tex]x = \left(65\,\frac{mi}{h} \right)\cdot (2.3\,h)[/tex]

[tex]x = 149.5\,mi[/tex]

The distance travelled on the freeway is 149.5 miles.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico