Answer:
v₁ = 1.78 m/s
Explanation:
We can use the law of conservation of momentum here, as follows:
[tex]m_1u_1 + m_2u_2 = m_1v_1 + m_2v_2[/tex]
where,
m₁ = mass of first object = 4.5 kg
m₂ = mass of second object = 6.2 kg
u₁ = initial speed of first (smaller) mass = 16 m/s
u₂ = initial speed of second (larger) mass = 0 m/s
v₁ = final speed of first (smaller) mass = ?
v₂ = final speed of second (larger) mass = 10 m/s
Therefore,
[tex](4.5\ kg)(16\ m/s)+(6.2\ kg)(0\ m/s)=(4.5\ kg)(v_1)+(6.2\ kg)(10\ m/s)\\70\ kgm/s - 62\ kgm/s = (4.5\ kg)v_1\\\\v_1 = \frac{8\ kgm/s}{4.5\ kg}\\\\[/tex]
v₁ = 1.78 m/s