ct132950
contestada

A bullet from a policeman's handgun travels at 200 meters per second and has a mass of 0.02 kg.
What is the bullet's kinetic energy?

Respuesta :

Lanuel

Answer:

K.E = 400

Explanation:

Given the following data;

Mass = 0.02kg

Velocity = 200m/s

To find the kinetic energy;

Kinetic energy can be defined as an energy possessed by an object or body due to its motion.

Mathematically, kinetic energy is given by the formula;

[tex] K.E = \frac{1}{2}MV^{2}[/tex]

Where;

K.E represents kinetic energy measured in Joules.

M represents mass measured in kilograms.

V represents velocity measured in metres per seconds square.

Substituting into the formula, we have;

[tex] K.E = \frac{1}{2}*0.02*200^{2}[/tex]

[tex] K.E = \frac{1}{2}*0.02*40000 [/tex]

[tex] K.E = 0.02*20000 [/tex]

K.E = 400

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico