mmmm242
contestada

How many grams of Ca metal are produced by the electrolysis of molten CaBr2 using a current of 10.0 amp for 2.44 hour??​

Respuesta :

Answer:

17.95 g

Explanation:

The electrolysis of CaBr₂ → Ca²⁺  + 2Br⁻

Ca₂⁺ + 2e⁻ → Ca

Recall that:

Charge (Q) = current (I) × time (t)

Q = 10.0 × 2.4 × 3600

Q = 86400 C

Number of moles of electron = [tex]\dfrac{charge \ Q}{faraday's \ constant}[/tex]

[tex]=\dfrac{86400}{96485} \\ \\ =0.8955 \ mol[/tex]

No of moles of Ca = [tex]\dfrac{1}{2} \times 0.8955[/tex]

= 0.44775  moles

Mass of Ca = no of moles × molar mass of Ca

= 0.44775  mol × 40.08 g/mol

= 17.95 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico