Answer and Explanation:
The computation is shown below:
1. The contribution margin per unit is
As we know that
Contribution margin per unit = Sale Price - Variable Cost
= $200 - $80
= $120
2. The break even sales in units is
= Fixed Cost ÷ Contribution margin per unit
= $600,000 ÷ $120
= 5,000 units
3. The sales units that earned $240,000 is
Required Sales (in units) = (Fixed Cost + Desired Profit) ÷ Contribution Margin Per unit
= ($600,000 + $240,000) ÷ $120
= 7,000 units
4. The margin of safety in units, sales dollars & percentage is
The Margin of Safety (in Units)
= Sales - Break even Sales
= (7,000 - 5,000) units
= 2,000 units
The Margin of Safety (in dollars)
= Margin of Safety (in units) × Sale Price
= 2,000 units × $200
= $400,000
Margin Of Safety (in percentage) is
= (Actual Sales - Break even sales) ÷ Actual Sales
= (7,000 units -5,000 units) ÷ 7,000 units
= 28.57%