Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  $7350

Step-by-step explanation:

The tax deduction multiplies your income by 1 -16% = 84%. The expression of it as a monthly amount multiplies it by 1/12. So, your monthly take-home income is ...

  $105,000(0.84)(1/12) = $105,000(0.07) = $7,350

Your after-tax monthly income is $7350.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico